Dostarczamy okna i drzwi w systemach firmy Schüco.
Energooszczędne, pasywne z PCV i aluminiowe.
  

Wymiana okien w bloku – jak przebiega, co musisz wiedzieć?

Wymiana okien w mieszkaniu to jeden z bardziej kosztownych zabiegów, ale niezbędnych, aby zachować w nim komfort termiczny i akustyczny. O ile wymiana stolarki okiennej w domu jednorodzinnym nie stanowi większego wyzwania, o tyle w bloku może już nastręczać pewne trudności. Chodzi między innymi o dopełnienie formalności wymaganych przez spółdzielnię mieszkaniową czy administratora budynku. Jeżeli właśnie stoisz przed takim wyzwaniem, poniższy artykuł z pewnością Ci pomoże!

Kiedy należy wymienić okno w bloku

Wymiana starych okien w mieszkaniu jest niezbędna, gdy znajdują się w nim okna starego typu, na przykład okna drewniane, które mają już 20-30 lat i są wypaczone, a także gdy okna straciły szczelność lub zostały mechanicznie uszkodzone.

Uszkodzenia mechaniczne ramy, skrzydła czy systemu blokowania okna mogą wymagać jego wymiany, gdy nie ma możliwości naprawy lub wymiany zepsutych elementów. Inna przyczyna to pęknięta szyba, która często jest efektem wadliwego montażu lub wady fabrycznej całego okna. W takiej sytuacji jego wymiana jest niezbędna.

Wypaczenie ramy, czyli jej deformacja może świadczyć o tym, że okno jest już stare. Ale taki problem pojawia się też w nowych oknach, co może również świadczyć o wadzie fabrycznej lub błędach montażowych. Wypaczona rama powoduje nieszczelność okna, przez co wzrastają koszty ogrzewania i pojawiają się problemy z dźwiękoszczelnością.

W przypadku mieszkań w bloku prawo wymaga, aby wymiana okien nie zmieniła estetyki całego budynku. Oznacza to zatem, że nie należy zmieniać koloru stolarki okiennej od strony elewacji ani rozmiarów otworów okiennych.

Dofinansowanie do wymiany okien w bloku

Powszechna termomodernizacja budynków mieszkalnych daje mieszkańcom bloków prawo do skorzystania z dofinansowania na wymianę okien. Można je uzyskać na kilka sposobów.

Programy remontowe

Zarządcy budynków mieszkalnych zbierać środki w ramach funduszy remontowych na wymianę okien na nowe. Sposób podziału uzyskanych finansów między spółdzielnię, a mieszkańców wspólnoty ustala regulamin wymiany okien. Mieszkańcy, którzy przystąpią do funduszu i zechcą wymienić okna w ramach zebranych środków mogą liczyć na mniejszy koszt wymiany okien, gdyż nie płacą za nie wyłącznie z własnej kieszeni.

Program Ciepłe mieszkanie

Program skierowany jest do właścicieli lub współwłaścicieli mieszkań w bloku. Dofinansowanie można uzyskać poprzez gminę, która ma podpisaną umowę z odpowiednim Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Program Ciepłe mieszkanie w pierwszej kolejności stawia na wymianę starych urządzeń grzewczych i instalacji wodnych na nowocześniejsze, a następnie wymianę okien.

Dopłatę uzyskać mogą jedynie mieszkańcy budynków wielorodzinnych, w których ulegną wymianie lub likwidacji wszystkie źródła ogrzewania na paliwo stałe, niespełniające wymagań minimum 5 klasy według normy przenoszącej normę europejską EN 303-5, a zainstalowane nowe urządzenia grzewcze będą spełniać wymagania aktów prawa miejscowego, w tym uchwał antysmogowych obowiązujących na terenie położenia budynku.

Dofinansowanie wymiany okien w ramach programu Ciepłe mieszkanie obejmuje koszty zakupu, montażu i wykonania niezbędnych prac budowlanych okien elewacyjnych, balkonowych, połaciowych i przeszkleń nieotwieranych.

Program Termo

W ramach programu Termo spółdzielnie lub wspólnoty mieszkaniowe mogą uzyskać dopłatę do termomodernizacji lub remontu bloku obejmującego m.in wymianę okien. W tym wypadku konieczne jest uzyskanie kredytu na ten cel, a dofinansowanie obejmuje jego częściową spłatę. Wniosek o dofinansowanie do wymiany okien składa właściciel lub zarządca nieruchomości, ale może to zrobić z inicjatywy mieszkańców, którzy chcieliby skorzystać z dopłaty. Sposób rozliczenia kosztów z poszczególnymi mieszkańcami jest ustalany indywidualnie.

Program Czyste Powietrze

Wymiany okien w bloku można też dokonać w ramach programu Czyste Powietrze. Program pokrywa dużą część lub nawet całość kosztów za wymianę okien w domu. W programie przewiduje się trzy opcje dofinansowania:

  • mieszkańcy mają możliwość demontażu przestarzałego źródła ciepła na paliwo stałe i montażu pompy ciepła. Dodatkowo mogą kupić nowoczesne drzwi zewnętrzne, garażowe i okna,
  • mieszkańcy chcący skorzystać z programu mogą wymienić stare źródło ciepła na inne niż pompa ciepła gruntowa lub pompa ciepła powietrzno-wodna, mogą też zdecydować się na kotłownię gazową. Dodatkowo do termomodernizacji mogą dołączyć wymianę okien na energooszczędne,
  • w wypadku braku wymiany źródła ciepła należy przeprowadzić inne prace mające na celu poprawę efektywności energetycznej budynku, takie jak wymiana drzwi, okien i bramy garażowej na te o lepszych parametrach izolacyjnych.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze okna w bloku

Poniżej przedstawiamy najważniejsze czynniki istotne przy wyborze okien.

Izolacja cieplna

Współczynnik przenikania ciepła to najważniejszy parametr, który należy uwzględnić przy zakupie okien. Oznacza on ilość ciepła, jaka przedostaje się przez okno w danej jednostce czasu. Im niższa jego wartość, tym lepsza izolacja termiczna, a co za tym idzie, mniejsze rachunki za ogrzewanie zimą. Optymalna wartość współczynnika przenikania ciepła okien jest zależna od wymagań energetycznych i klimatu, niemniej im bliższa będzie zeru, tym lepiej.

Izolacja akustyczna

Izolacyjność akustyczna to zdolność do tłumienia dźwięków z otoczenia. Decyduje o niej rodzaj szyby, okuć i jakość wykonanego montażu okna. Wskaźniki opisujące izolację akustyczną okien podawane są w decybelach hałasu, który zostaje wytłumiony. Ma to szczególne znaczenie dla mieszkańców bloków w dużych miastach, gdzie hałasy z zewnątrz mogą zakłócać spokój przez całą dobę.

Aby okna zapewniały dobrą izolację dźwiękową, powinny posiadać szyby z kilkuwarstwowym oszkleniem o dużej, lecz zróżnicowanej grubości tych warstw. Istotne znaczenie ma też rodzaj okuć. Okucia dobrej jakości będą szczelne i zapewnią prawidłowe przyleganie skrzydła do ościeżnicy po zamknięciu okna.

Zabezpieczenia antywłamaniowe

Okna pełnią też funkcję ochronną, dlatego powinny posiadać zabezpieczenia antywłamaniowe. Zaliczamy do nich:

  • okucia antywłamaniowe, które uniemożliwiają wyważenie okna,
  • szyby antywłamaniowe cechujące się wytrzymałością i przejrzystością, a dzięki specjalnie klejonej folii nie wypadają z okucia w momencie rozbicia szkła, uniemożliwiając tym samym złodziejowi dostanie się do mieszkania przez wybitą szybę,
  • płytka antyrozwierceniowa, która uniemożliwia nawiercenie ramy okiennej w pobliżu klamki,
  • klamki z kluczykiem lub przyciskiem, które posiadają blokady, przez co nie jest możliwe otworzenie uchylonego okna od zewnątrz.

Kolor profilu

Profile okien w bloku powinny być dopasowane do stylistyki i kolory elewacji. Najczęściej wybierane są profile w kolorze białym lub brązowym. Wymieniając wszystkie okna, warto postawić na jednakowy kolor profili w każdym pomieszczeniu, aby zachować spójność.

Wentylacja

Szczelne okna to same zalety, ale odpowiednia cyrkulacja powietrza w pomieszczeniu chroni przed rozwojem grzybów i pleśni i zapewnia świeże powietrze. Dlatego do okien warto zamontować nawiewniki, które zapewniają odpowiednią wentylację bez potrzeby uchylania okna. Ma to szczególne znaczenie w okresie grzewczym.

Wymiana i montaż nowych okien – jak przebiega?

Proces wymiany okien na nowe można podzielić na następujące etapy:

  1. Przygotowanie niezbędnych narzędzi – młotowiertarki, kotew, kołków rozporowych, poziomicy, rękawic ochronnych, klocków podporowych, taśm paroszczelnych i paroprzepuszczalnych, folii ochronnej.
  2. Usunięcie starych okien i demontaż parapetów – zaczynamy od usunięcia skrzydeł okiennych i ościeżnic.
  3. Przygotowanie otworu okiennego pod montaż nowych okien – sprawdzenie i wyrównanie powierzchni otworu, sprawdzenie prostopadłości i płaskości oraz wymiarów.
  4. Montaż okien: ułożenie klocków podporowych, przymocowanie ramy okna do muru, montaż parapetów.
  5. Prace końcowe: uzupełnienie izolacji i ubytków tynkarskich, odkurzenie i umycie profilów okna, końcowa regulacja okna.

 

 

Zobacz także:

Parapet zewnętrzny – stalowy czy aluminiowy?

Drzwi tarasowe otwierane czy przesuwne – jaki system wybrać?

System HST czy PSK. Jaki system tarasowy wybrać?

Okna narożne – jakie są rodzaje? Montaż i zalety okien narożnych

Jak dobrać odpowiednie uszczelki do okien PCV lub drewnianych?