Dostarczamy okna i drzwi w systemach firmy Schüco.
Energooszczędne, pasywne z PCV i aluminiowe.
  

Okna dwuszybowe czy trzyszybowe?

Wybierając stolarkę okienną do swojego domu, wiele osób zastanawia się, które okna są lepsze: dwuszybowe czy trzyszybowe. Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest taka oczywista, jak mogłoby się to wydawać.

Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i mankamenty. Dlatego przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnego rodzaju przeszkleń, warto chwilę się zastanowić lub spytać o radę eksperta. Sprawdź, co należy wziąć pod uwagę wybierając okna trzyszybowe czy dwuszybowe.

Na co ma wpływ liczba szyb w oknie?

Często inwestorzy kupują jeden rodzaj okien: dwu- lub trzyszybowe dla całego domu. Takie rozwiązanie jest wygodne również dla ekipy budowlanej, ponieważ nie trzeba przeprowadzać kalkulacji i zastanawiać się nad każdym pomieszczeniem osobno.

Jest to jednak błąd, gdyż nie zawsze opłaca się zamontować okna trzyszybowe we wszystkich pokojach. I odwrotnie. Zamówienie tylko okien dwuszybowych może spowodować, że w mieszkaniu będzie chłodno w okresie zimowym.

Kupując okno, należy więc wziąć pod uwagę wymagania konkretnego pomieszczenia, a nie całego domu lub mieszkania. Dzięki temu można zaoszczędzić na zakupach – bez ryzyka, że pogorszy się komfort termiczny w budynku.

Liczba szyb w oknie wpływa przede wszystkim współczynnik termoizolacyjny, a zatem na warunki termiczne w pokoju, współczynnik przenikania ciepła oraz przepuszczanie promieni słonecznych. Ponadto okna trzyszybowe są cięższe niż dwuszybowe, co przy niektórych konstrukcjach budynków może mieć znaczenie. Na ogół mają też lepsze właściwości antywłamaniowe.

Dowiedz się jakie okna wybrać? Okna PCV czy aluminiowe, które są lepsze?

Natomiast zarówno okna dwukomorowe, jak i trzyszybowe w tym samym stopniu tłumią hałas. Nie jest więc prawdą, że im większa ilość szyb, tym lepsza izolacja akustyczna pomieszczenia. Innym mitem jest pogląd, że okna trzyszybowe parują. Liczba przegród szklanych nie wpływa na parowanie szyb. Zjawisko to może wystąpić w określonej sytuacji, ale zależy od współczynnika przenikania ciepła Ug.

Dlatego zarówno okna trzyszybowe, jak i dwuszybowe mogą w tych samych warunkach zaparować od strony wewnętrznej, jeśli będą miały zbliżony poziom parametru Ug.

Z kolei, jeśli okna trzyszybowe mają bardzo niski współczynnik Ug, to mogą na nich pojawiać się skropliny od strony zewnętrznej. Jednak i w tym przypadku to zjawisko zależy od izolacyjności okna oraz czynników pogodowych, a nie liczby przegród.

 

Zalety i wady okien dwuszybowych

Główną zaletą okien dwuszybowych jest ich cena. Mniejsza liczba przeszkleń w naturalny sposób przekłada się na koszt zakupu. Walorem tego typu okien jest również bardzo dobry współczynnik przenikania promieni słonecznych.

Są również stosunkowo lekkie, co może mieć znaczenie podczas prac montażowych oraz w przypadku wytrzymałości niektórych przegród ściennych.

Okna dwuszybowe mają jednak znacznie więcej wad, dlatego ich udział w rynku systematycznie spada. Zasadniczym mankamentem okien dubeltowych jest dosyć wysoki współczynnik przenikania ciepła, który często wynosi powyżej 1 W/(m²K).

Szyby dwukomorowe nie zapewniają domownikom odpowiedniego komfortu cieplnego. W zimie pomieszczenia mogą szybciej się schładzać, a w okresie letnim przegrzewać. Przekłada się to również na wyższe rachunki za energii.

Okna trzyszybowe – zalety i wady

Ze względu na swoje walory, okna z potrójnymi szybami stanowią naturalny wybór dla większości klientów. Ich główną zaletą jest niski współczynnik przenikania ciepła, co przekłada się na niższe koszty za ogrzewanie.

Potrójne przeszklenie ma przenikalność cieplną Ug często na poziomie 0,5 W/(m²K), a więc o blisko 50 procent mniejszą niż pakiet dwuszybowy. Dzięki temu współczynnik Uw dla całego okna wynosi poniżej 0,9 W/(m²K). Okna trzyszybowe są bardzo szczelne i tym samym zapewniają doskonałą izolację o każdej porze roku. Zatrzymują zarówno ciepło, jak i chłód. Dzięki temu zmniejszają koszty ogrzewania zimą i chłodzenia latem.

Pewnym mankamentem potrójnej szyby może być niższy uzysk ciepła z promieniowania słonecznego. Wiele jednak zależy od zastosowanej technologii. Na przykład trzyszybowe okna pasywne często są wypełnione gazem szlachetnym ze specjalną powłoką niskoemisyjną. Dzięki temu mają wysoki współczynnik przepuszczalności promieni. Są zatem wysoce energooszczędne.

Dowiedz się okna pasywne – czym są, co warto o nich wiedzieć i jakie wybrać?

Konstrukcje z potrójnym pakietem szybowym są cięższe niż okna z podwójnym. Dlatego należy uważać na producentów, którzy oferują lekkie okna trzyszybowe. Za taką pozorną innowacyjnością mogą kryć się gorsza jakość wykonania oraz oszczędność na materiałach.

Okna trzyszybowe są droższe niż dwuszybowe, jednak inwestycja w ciepłe okna szybko się zwraca.

Gdzie stosować okna trzyszybowe i dwuszybowe?

Zakup odpowiedniego rodzaju okien jest bardzo ważny, ponieważ wpływają one na komfort cieplny i koszty utrzymania domu. Jak dobrze wybrać okna? Najlepiej decyzję skonsultować z ekspertem w tej dziedzinie – architektem lub doradcą technicznym naszej firmy.

Kwestie związane z wyborem okien regulują też odpowiednie przepisy – Prawa budowlanego oraz Rozporządzenie Ministra Infrastruktury. Wynika z nich, że w pomieszczeniach nieogrzewanych lub ogrzewanych do temperatury 16°C można stosować okna dwuszybowe o wyższym współczynniku przenikania ciepła.

Dlatego okna z podwójnym przeszkleniem sprawdzą się między innymi w takich miejscach jak:

  • piwnice,
  • spiżarnie,
  • garaże,
  • budynki gospodarcze,
  • domki letniskowe.

W tych lokalizacjach nie warto decydować się na bardziej energooszczędne okna, ponieważ nie przyniosą żadnych korzyści. Termoizolacja w tych pomieszczeniach nie jest wymagana na takim poziomie jak w pomieszczeniach mieszkalnych, stąd inwestycja w wysoki standard okienny nie jest potrzebna. Wystarczy tam zamontować okna dwuszybowe, które spełniają obowiązujące normy.

W pozostałych pomieszczeniach oraz budynkach ogrzewanych całorocznie warto postawić na okna trzyszybowe, które zagwarantują wysoką szczelność i ograniczą zużycie energii. Z tego względu energooszczędność jest bardzo ważnym czynnikiem, przemawiającym za kupnem okien trzyszybowych.

Wymagają tego również przepisy prawa budowlanego, które określają maksymalny poziom współczynnika przenikania ciepła w lokalach użytkowych.

Firma Mielczarek oferuje wysokiej klasy okna dwu- i trzyszybowe w bardzo atrakcyjnej cenie. Nasze produkty są wykonane z systemu profili PVC, aluminiowych lub mieszanych, dzięki czemu zapewniają maksymalny komfort cieplny w pomieszczeniach.

Nasi wykwalifikowani pracownicy chętnie doradzają w kwestiach technicznych i podpowiadają, które okna najlepiej wybrać. Wykonujemy także montaż okien każdego typu. Skontaktuj się z nami i zapytaj o szczegóły oferty!