Dostarczamy okna i drzwi w systemach firmy Schüco.
Energooszczędne, pasywne z PCV i aluminiowe.
  

Jak zmierzyć okna? Wycena okien

Gdy konieczna jest wymiana okien na nowe lub chcesz zamontować dodatkowe elementy, należy wówczas przeprowadzić ich pomiar. Wstępnie taką czynność możesz wykonać samodzielnie. Sprawdź, jak prawidłowo zmierzyć okna.

Kiedy należy zmierzyć okna?

Otwory okienne mogą być mierzone po zakończeniu budowy w stanie surowym. Takich obmiarów najczęściej dokonuje instalator, gdy chce się upewnić, że zostały one wykonane zgodnie z projektem. Dzięki temu zamówione okna będę z pewnością pasowały do otworów.

Nie jest to jedyny przypadek, gdy zalecane jest wykonanie obmiarów. Okna należy również zmierzyć przed:

  • wymianą na nowe,
  • kupnem osłon okiennych.

Wstępny pomiar okien możesz wykonać samodzielnie, ponieważ nie jest to zbyt skomplikowana czynność. Każdy otwór okienny trzeba zmierzyć „od ściany do ściany”, uwzględniając jego szerokość i wysokość. Po zmierzeniu okien należy również określić liczbę skrzydeł lub kwater, a także przeznaczenie stolarki i rodzaj materiału, z którego ma być wykonana.

Po zrobieniu samodzielnego obmiaru możesz skonsultować się z doradcą technicznym Okna Mielczarek w celu przygotowania wstępnej oferty. Aby sporządzona propozycja jak najlepiej odpowiadała Twoim potrzebom, ustalimy z Tobą najważniejsze kwestie dotyczące montażu.

Jeśli przedstawiona oferta będzie satysfakcjonująca umawiamy się na profesjonalny pomiar, który wykonywany jest przez naszego pracownika. Wizyta doradcy technicznego jest możliwa po zaakceptowaniu wstępnej oferty sporządzonej na podstawie podanych przez Ciebie danych. Natomiast ostateczną wycenę montażu okien otrzymasz po zakończonych obmiarach.

Pomiaru okien należy również dokonać, gdy zamawiasz rolety, żaluzje lub inne zasłony okienne. Zostaniesz prawdopodobnie poproszony o samodzielne dokonanie wstępnych obmiarów. W tym przypadku konieczne może być zmierzenie zarówno skrzydeł, jak i przeszkleń.

Jak poprawnie mierzyć okno?

Choć mierzenie okien nie jest zbyt skomplikowane, to należy je wykonać dosyć dokładnie. Pamiętaj również, że istnieją dwa typy otworów okiennych:

  • węgarkowy,
  • bezwęgarkowy.

Czym się one różnią? Węgarek to wystający niewielki fragment zewnętrznej ściany otworu okiennego otrzymywany dzięki wysunięciu cegieł lub zamontowaniu dodatkowych słupków. Zastosowanie węgarka ma dodatkowo zabezpieczać okna przed wypadnięciem.

jak zmierzyć okno do wymiany

Węgar był powszechnie stosowany w starszym budownictwie, gdy domy budowano głównie z cegieł. We współcześnie wznoszonych budynkach jest rzadziej spotykany. Jego zastosowanie sprawia, że otwór okienny na zewnątrz jest minimalnie mniejszy niż w środku. Należy to oczywiście uwzględnić przy mierzeniu okna, aby zostawić odpowiedniej wielkości szczeliny umożliwiające prawidłowe ustawienie i wypoziomowanie okna.

Z kolei w systemie bezwęgarkowym prawidłowo wykonany otwór okienny zarówno od strony wewnętrznej, jak i zewnętrznej ma taką samą wielkość. W tym przypadku pomiar okien jest więc łatwiejszy.

Wymiar okna a montaż parapetów. Co uwzględnić?

Podczas dokonywania pomiaru okien należy również uwzględnić parapety, jeśli oczywiście są one przewidziane. Parapet wewnętrzny powinien być zamontowany 1-2 cm poniżej ościeżnicy okiennej, a więc lepiej, żeby do niej bezpośrednio nie przylegał. Dzięki temu minimalizuje się straty ciepła.

Parapet najczęściej ma grubość 20-30 mm i montowany jest w specjalnie przygotowanej wnęce, to tzw. Ciepły montaż. W ten sposób zapobiega się powstawaniu mostków termicznych. Najczęściej jego długość jest kilka centymetrów większa niż szerokość okna. Parapet powinien być dobrze obsadzony, dlatego jeśli jest to konieczne, trzeba dodatkowo skuć wnękę.

Jak mierzyć skrzydła okienne?

Pomiar jest łatwiejszy i szybszy, gdy chcesz zakupić osłony okienne lub wymienić tylko same skrzydła. W tym przypadku wystarczy zmierzyć skrzydła okienne lub ewentualnie szyby. Nie trzeba natomiast wykonywać obliczeń, które uwzględniają szczeliny lub miejsca pod dodatkowe elementy. Pamiętaj jednak, że na pomiar nie ma również wpływ sposób montażu okien.

Jak zmierzyć wnękę okienną?

Wnękę okienną, zwaną również ościeżą, najlepiej zmierzyć w kilku miejscach, a następnie porównać otrzymane wyniki. W przypadku rozbieżności w rezultatach należy wziąć pod uwagę najmniejszy wymiar.

Zmierzyć należy zarówno wysokość, jak i szerokość wnęki. Aby uzyskać wymiary okna, od uzyskanych wyników należy jeszcze odjąć wielkość szczeliny, która jest potrzebna na montaż. W przypadku wysokości jest to 5 cm, a szerokości 3 cm.

Gdy wymieniasz stare okna na nowe, możesz również po prostu zmierzyć istniejącą stolarkę, pod warunkiem, że nie jest ona wypaczona.

Jakie skutki powoduje błędne zmierzenie okna?

Nieprawidłowe zmierzenie okien prowadzi do wielu negatywnych skutków. Przede wszystkim okna będą źle dopasowane do ościeży, co może powodować tworzenie się mostków termicznych lub wypaczanie ram okiennych. W skrajnym wypadku stolarka może nawet wypaść z wnęki.

Na szczęście przed montażem specjaliści z Okna Mielczarek przeprowadzają mierzenie okien przy użyciu profesjonalnych przyrządów. Dzięki temu masz pewność, że okna będą idealnie pasowały do ościeży!